Themis - zeița dreptății

CV


Curriculum Vitae

Născut la 29 august 1989, în localitatea Speia, raionul Anenii Noi, Republica Moldova

STUDII

1996-2005 – Gimnaziul SPEIA, r. Anenii Noi, Republica Moldova;

2005-2009 – Grupul Școlar de Ecologie și Protecția Mediului „Grigore Antipa” din Bacău, România;

Profil: Resurse naturale și protecția mediului;

2009-2014 – Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați, România, Facultatea de Științe Juridice, Sociale și Politice, Licențiat în Drept;

2014-2015 – Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați, România, Facultatea de Științe Juridice, Sociale și Politice, Program de master: Științe penale și criminalistică;

2018-2021 – Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați, România, Facultatea de Istorie, Filosofie și Teologie, Program de master: Geopolitică și interferențe sociale și culturale est-europene.

EXPERIENȚĂ PROFESIONALĂ

24 noiembrie 2015 – 14 septembrie 2016: specialist în probleme juridice la Primăria orașului Cahul, Republica Moldova;

14 septembrie 2016 – 2 ianuarie 2017: consultant în secția Relații externe și integrare europeană din cadrul Ministerului Mediului al Republicii Moldova;

2 ianuarie 2017 – 24 iulie 2017: inspector superior Serviciu inspectare, Agenția Ecologică Cahul, Republica Moldova;

23 ianuarie 2017 – 3 iulie 2017: șef-interimar al Agenției Ecologice Cahul, Republica Moldova;

3 iulie 2017 – 21 iulie 2017: inspector superior Serviciu inspectare, Agenția Ecologică Cahul, Republica Moldova;

10 iulie 2018 – 27 noiembrie 2018: consilier – Cabinet Secretar de Stat, Ministerul pentru Românii de Pretutindeni, Guvernul României;

6 august 2019 – februarie 2020: Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați, Serviciul Relații Internaționale, responsabil de relațiile cu Europa de Est;

februarie 2020 – prezent: Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați, Biroul de Cooperare internațională și studenți străini;

13 martie 2020 – 11 noiembrie 2020: consilier – Cabinet Secretar de Stat, Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova, Guvernul României.

VOLUNTARIAT

Centrul Regional de Ecologie din Bacău – Voluntar: 2007-2008;

Grupul de Inițiativă Basarabeană din Bacău – Membru activ: 2009;

Liga Studenților Basarabeni din Galați – Membru activ: 2009 – aprilie 2010;

Liga Studenților Basarabeni din Galați – Președinte: aprilie 2010 – februarie 2014;

Liga Studenților Basarabeni din Galați – Președinte de onoare: din februarie 2014;

Federația Asociațiilor Basarabeni din România – Vicepreședinte: septembrie 2013 – iunie 2014;

Asociația Obștească Maluri de Prut – Președinte și membru fondator: iunie 2021 – prezent.

Nivelul de cunoaştere a limbilor:

L. Română — limba maternă;

L. Rusă — foarte bine ;

L. Engleză — începător;

L. Ucraineană – începător.

 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s